Pillar Recipients
1972
Albert Burr  principal, West High
Mildred Canda  Citizen (posthumously)
William Elliot  teacher, West High
C.W. Farnham  Superintendent (posthumously)
Taylor Lindhorst  Citizen
Helena Palmer  teacher, Clayton Woods
Basil Sozansky  custodian, McKelvey
Julia Waldron  secretary, West High
Mark Wolters  Citizen
Carolyn Woods  teacher, Manchester

1973
Ralph Armistead  principal, Green Trails
Jerry Anne Galloway  teacher, West High
William Greb  custodian, Central High
Jerry Gritts  Community Relations Director
Betty Kamman  Citizen
Wilbert Mertz  courier, Administration
Jackie Porthouse  Citizen
Morie B. Soule  Citizen (posthumously)
Joyce Srenco  teacher, River Bend

1974
Cliff Barton  teacher, Sorrento Springs
Marlene Inglish  Citizen
June Kuhlenbeck  secretary, West High
Jerry Lapin  dispatcher, Transportation
Erv Leimer  teacher, Central High
Herschel Neil  principal, North Junior
Bea Schuck  Citizen
Ken Smith  Administration
Wanda Theriac  teacher, Central Jr. & High

1975
George Andrews  Citizen
Dorothy Barnard  teacher, Green Trails
Bob Berg  teacher, Central Junior
Betty Bozaizh  Citizen
Edna Ehrstine  Citizen
Helen Elkins  secretary, Administration
Melba James  teacher, West High
Ethlyn Jones  teacher, Ross
Charlene Schatz  secretary, Hanna Woods
Bob Underwood  principal, Claymont
Dave Weiland  Maintenance

1976
Mike Cosgrove  teacher, Barretts
Gloria Dalton  teacher, McKelvey
Sam Henton  supervisor, Transportation
Virginia Hurt  teacher, Central Junior
Til Keil  Citizen
Rosemary Kennedy  teacher, West High
Lydia Kirchoff  Citizen
Gerald Linneman  assistant principal, Central High
Bill Lowrey  teacher, Pierremont
Virgil Schulz  principal, Mason Ridge
Barbara Underwood  teacher, West High

1977
Mr. & Mrs. L. D. Clester  Citizens
Sam Gallo  teacher, Central Junior
Werner Gerstmann  teacher, North High
Marian Hackmann  secretary, Craig
Lucille Henson  teacher, Mason Ridge
John Jones  Transportation
Carol Moellenhoff  Citizen
Marguerite Plagge  teacher, Hanna Woods
Kenneth Russell  principal, Bellerive
Carl Sartorius  principal, Clayton Woods
Barbara Seaman  teacher, West High
Sam Smith  teacher, Ross

1978
Sandra Beard  Transportation
Joseph Caito  Printing
Miriam Clift  Citizen
James Harry  principal, Central Junior
Al Hedrick  Transportation Director
Virginia Henderson  teacher, Mason Ridge
Gary Hendren  teacher, Central High
Martha Karlovetz  teacher, Clayton Woods
Rita Linck  librarian, South High
Bill & Gennie Mason  Citizens
Mary McFarland  Social Studies Coordinator
George Seeger  Citizen

1979
Delilah Ainsworth  teacher, Barretts
Florence Becker  teacher, South High
Teddy Busse  Citizen
Cecelia Deuser  teacher, Shenandoah Valley
Lee Horstmann  teacher, East Junior
Elzie Inge  building supervisor, North Junior
Roland Klein  teacher, West High
Irene Mayes  nurse, North High
James O’Brien  Assistant Superintendent
George Ramsey  principal, Hanna Woods
Harrell Stark  principal, West Junior
Morris Stevenson  teacher, West Junior

1980
Janet Barkley  Citizen
Rosie Bergh  Citizen
Richard Brandes  plumber, Facilities
Linnet Dean  librarian, Ross
Pearl Farmer  supervisor, Food Service
Robert E. Ferre  teacher, North High
Barbara Fox  Citizen
Filmore Garland  custodian, Central High
Janet Moore  teacher, Clayton Woods
Aaron Oberman  principal, Weber
Richard Overfelt  principal, Highcroft Ridge
Margaret Stock  teacher, Mason Ridge

1981
Patrick Berger  teacher, South High
Verlin Dunker  principal, Craig
Millie Hill  Citizen
Nancy Israel  Citizen
Frances Macy  teacher, River Bend
Nancy McLaughlin  teacher, Bellerive
Millie Myers  teacher, Barretts
Percy Phillips  maintenance, South High
Leah Schrader  secretary, Administration
Barbara Turner  communication, Admin. Center
Jack Wells  guidance, West High

1982
Donna Beestman  librarian, North High
Donna Brookman  Citizen
Judith Henning  bus driver, Transportation
Jessie Horstmann  teacher, Claymont
Melva Krechel  custodian, Bellerive
Jan O’Neil  Citizen
Lane Page  teacher, West High
Martha Grace Phillips  teacher, Clayton Woods
Rosemary Purcell  Citizen
Charles Raitt  teacher, South Junior (posthumously)
Virginia Tripodi  teacher, Central High
Robert Trowbridge  teacher, Central High
Debbie Van Dyke  Citizen

1983
Norbert Archeski  Maintenance
Jeannine Cudd  teacher, Henry
Dorothy Doyle  Language Arts Coordinator
Lawrence Giles  principal, Central High
Hank Jones  teacher, Central High
Clare Kanoya  Citizen
Pat Kleinknecht  Citizen
Janet Kreitman  Citizen
Mary Martens  teacher, Ross
Rita Mendelson  librarian, Carman Trails
Robert Peterson  custodian, South Junior
Tom Pollman  teacher, North High
Don Senti  principal, South Junior

1984
Diane Cavic  SSD, River Bend
Tom Conley  teacher, West High
Robert Driskill  teacher, Claymont
Ruth Dyke  secretary, Administration
Barbara Harris  teacher, South High
Dan Isom  Building & Grounds Director
Clinton Jerome  teacher, Central High
Linda Jolly  Citizen
Karl Koehrer  teacher, Wren Hollow
Mary Lou  teacher, Mason Ridge
Homer Mastorakos  Citizen
Margaret Rayon  counselor, Bellerive
Douglas Turpin  Fine Arts Coordinator
Edith Wenzel  librarian, Highcroft Ridge

1985
Jesse Boillot  bus driver, Transportation
Timothy Cerutti  teacher, Green Trails
Tommye Ellis  secretary, Mason Ridge
Robert Fixman  teacher, Claymont
Jackie Kriegshauser  Citizen
Carole Lander  counselor, Claymont
Doris McHenry  secretary, South High
Barbara A. Rea  teacher, Bellerive, Highcroft Ridge
Ronald Rogers  teacher, North High
David Stauffer  assistant principal, Central High

1986
Richard Blaha  teacher, North High
Betty Bude  teacher, Central Junior
Lauren Davis  teacher, Central High
Mary (Mimi) Deeths  Citizen
Ronald Edwards  teacher, River Bend
Wayne & Joyce Gottschall  Citizens
Connie Hayes  secretary, Pierremont
Suzy Henschen  Citizen
Don Hugo  principal, North High
Marguery Keith  secretary, Transportation
Gloria Mansager  teacher, Claymont
Florence Mayse  teacher, McKelvey
Richard Muth  assistant principal, West Junior
James Schmuck  teacher, South High

1987
Zendra Ashkanazi  teacher, McKelvey
Mary Ellen Ayers  nurse, Barretts
Mary Colaw  counselor, North High
T. Randle Dennison  assistant principal, South High
Geraldine Dotzler  counselor, Sorrento Springs
Margaret Hamra  Citizen (retired teacher)
Charles Hoppe  principal, Pierremont
Dorothy Nicholas  teacher, Claymont
Timothy Pfeiffer  counselor, North High
Don Ribbing  teacher, West High
Judith Sims  teacher, Barretts
Barbara Smoltz  teacher, Henry
Peggy Tayloe  bus driver, Transportation
Patty Wiggins  Citizen

1988
Marjorie Blackman  Carman Trails
Kitty Brown  Citizen
Michael Cerutti  principal, McKelvey
Sally Clark  teacher, Highcroft Ridge
Walter Ellison  Grounds Maintenance
Irene Goldman  Bellerive
Dan Holt  teacher, South High
Donna Keebey  teacher, Central Junior
Ann Lindsay  Citizen
Dolores Mayfield  secretary, Pierremont
Carole McAlister  Shenandoah Valley
John Morris  principal, Sorrento Springs
Jan Truitt  teacher, Mason Ridge
Robert Weissert  teacher, West High

1989
Laqueta Barstow  teacher, Mason Ridge
Jeanne Belle  Citizen
Rachel Haspiel  teacher, Claymont
Nancy Howell  teacher, Bellerive
Muriel Madden  Central High
Joanne Meacham  Citizen
Jean Olson  McKelvey
Richard Rogers  teacher, West High
Martha Sellenriek  Reading Coordinator
Doyle Snead  custodian, Pierremont

1990
Carolyn Andrews  nurse, Henry
Dorothea Bruschke  Foreign Language Coordinator
Patti Cloud  Citizen
Judy Cross  teacher, Ross
Irene Edwards  custodian, McKelvey
Wanda Hedrick  teacher, Central Junior
Cora Hovel  aide (posthumously), Claymont
Ruth Jones  teacher, West High
Cora Lippi  teacher, Pierremont
Jan Nagy  teacher, South High
Lynn Pott  teacher, Bellerive
Ann Webb  secretary, River Bend

1991
Nancy English  teacher, West High
Frank Hunter  SSD, North High
Diane Huyer  Citizen (former BOE member)
Donald Kreisman  teacher, Central Junior
Jean McCormick  nurse, South High
Barbara Noble  Media Services Director
Michael Pratte  administrative intern, West High
Jill Ramsey  principal, River Bend
Ivan Rothman  teacher, McKelvey
Sharon Stover  Citizen
Linda Tooley  Pupil Personnel Coordinator
Vandelle Wingrove  Citizen
Kay Wunder  teacher, West High
Darlene Zubkus  secretary, Oak Brook

1992
Fred Biere  teacher, West High
Ben Bono  custodian, Wren Hollow
Bettie Brakebill  guidance, West High
Earl Brasfield  Citizen
Bill Byrd  Assistant Superintendent
Miller Chow  librarian, Craig
Pat Corich  teacher, McKelvey
Laura DuPont  principal, Claymont
Marilyn Kuhlman  teacher assistant, Central Junior
Cheryl Palmer  Citizen
Margaret Pollard  coordinator, Sorrento Springs
Sam Sciortino  principal, West Junior
Susan Witte  Citizen

1993
John Borsa  Assistant Superintendent
Margaret Estes  teacher, Bellerive
Erik Hagen  teacher, West High
Fran Howard  District Head Nurse
Jo Ann Jones  Citizen
Connie Paul  assistant principal, Ross
Nance Roth  teacher, Highcroft Ridge
Pat Rother  secretary, Claymont
Johnetta Wilde  teacher, West High
Sally Yeargain  secretary, ISC

1994
Dee Blassie  teacher, Carman Trails
Julie Bono  Citizen
Judy Dierberg  nurse, River Bend
Dottye Duba  secretary, Administration
John Dunivent  teacher, West High
Carol Fruits  teacher, Barretts
Virginia Gassaway  Citizen
Linda Hamberg  Early Childhood Center Director
Carol Henry  teacher, Claymont
Win Mauer  secretary, McKelvey
Susan Miller  Citizen
Bill Myer  principal, Central High
Nancy Nagel  Citizen
Karen O’Brien  Citizen
Wanda Schwind  Citizen
Sue Sefrit  teacher, Ross
Cy St. Clair  teacher, West/Central High

1995
Jim Davis  teacher, Henry
Michael Dulick  teacher, North High
Lyn Feuerbacher  counselor, River Bend
Sally Gentile  secretary, Barretts
Mary Grispon  secretary, ISC
Sue Hughes  Citizen
Helen Hume  teacher, West High
Mary Anne Knott  Citizen
Dave McMillan  principal, West High
Marcia Moskowitz  teacher, West High
Jan Mourning  teacher, Sorrento Springs
William Patton  custodian, South Middle
Sandy Roe  Human Resources Assistan
Jim Sefrit  teacher, North High
Barbara St. Lawrence  teacher, River Bend
Tommy Theiss  Citizen
Helen VanDerhyden  Health Coordinator

1996
Anne Barnstead Klos  Citizen
Jim Cockrell  principal, Southwest Middle
Jim Donovan  Citizen
Nancy Geiger  teacher, Ross
Bunny Hathaway  teacher, West High
Barbara Mappes  nurse, Oak Brook
Larry Matthews  teacher, West High
Myerna Michaels  secretary, ISC
Mary Pat Muich  SSD, River Bend
Marilyn Salzman  Citizen
Rich Starkey  Data Systems Manager
Norman Tooley  assistant principal, South High

1997
Winifred Crock  teacher, Central High
Sonja DiPaolo  Health Services Facilitator
Jerry Hammond  secretary, Shenandoah Valley
Bernard James  custodian, Ross
Jan Jason  Citizen
Anna Katinas  Transportation Manager
Cynthia McKibben  nurse, Green Trails
Ed Nestor  DARE officer, Chesterfield Police Captain
Jack Williamson  Citizen
Betty Zipfel  secretary, South High

1998
Missy Cross  assistant principal, River Bend
Paul & Trish Jackson  Citizens
Kevin Kinney  teacher, North High
Nancy Lynn  Citizen
Ann O’Connell  teacher, Bellerive
Nancy Rathjen  Language Arts Coordinator
Loie Riehl  teacher, South High
James “Pepper” Roberts  custodian, Henry
Carole Stone  principal, Highcroft Ridge
Mary Kay Wolfe  teacher, West High

1999
Jerry Bryan  Citizen
Carol Cobb  teacher, South Middle
Paul Delanty  director of Curriculum & Instruction, ISC
Audrey Jackson  assistant principal, Claymont
Penny Klebe  teacher, Oak Brook
Marilyn Levison  teacher, River Bend
Beth Plunkett  principal, West High
Erika Reed  custodian, Craig
Dale Shepherd  teacher, West High
Nellie Watkins  librarian, Bellerive

2000
Bob Goode  teacher, North High
Dianne Herndon  nurse, Highcroft Ridge
Sue Hockensmith  Citizen (former BOE member)
Mike Howe  teacher, South High
Mary Ann Isaacs  teacher, EYWB
Jack Katz  Citizen OASIS
Bonnie Maxey  North Area Superintendent
Jay Morthland  teacher, Bellerive
Kathy Ortinau  Citizen

2001
Dawn Engle  Citizen
Rebecca Hager  Citizen
David Hardy  custodian, North High
Jere Hochman  Superintendent of Schools
Dixie Hoyt  teacher, West High
Bruce Knight  principal, McKelvey
Ginny McGrath  secretary, Bellerive
Karla Roberts  PNEA, teacher, Northeast Middle
Jody Stauffer  director of student discipline, ADC
Dan Stoverink  Citizen
Kathy Wilks  teacher, Bellerive
Sarah Yancey  assistant principal, South High

2002
Rhonda Coleman  principal, South Middle
Judy Giovanoni  reading specialist, Pierremont
Karen Grogan  Citizen
Mike McGinnis  teacher, Barretts
Jacki McNichols  CRS, Claymont
Kathy Merryman  nurse, Mason Ridge
Monty Montgomery  Citizen
Sue Odell  teacher, River Bend
Susan Price  Title 1/Volunteer, Green Trails
Jan Shayne  teacher, Oak Brook
Annette Strantz  secretary, Central High
Chinkie Taussig  teacher, West High
Laura Terrill  Foreign Language Coordinator, ISC
Mike Twine  custodian, Hanna Woods

2003
Susan Berkbuegler  counselor, Hanna Woods
Patricia Campbell  teacher, West High
Dan Coates  director of program evaluation, ISC
Jeanne Eichhorn  teacher, North High
Ransom “Sarge” Hill  custodian, Shenandoah Valley
Michelle Jones  principal, Craig
Teresa Jorgen  teacher, North High
Ellen Moses  reading specialist, Henry
Rebecca Pierce  teacher, South High
Ruthe Ponturo  choreographer, Central High
Edie Quick  Citizen
Diana Tate  facilitator, ISC

2004
Kathy Blackmore  director, Staff Development
Marna Frillman  reading specialist, Claymont
Tim Gannon  assistant principal, Central High
Rita Harris  Citizen
Bruce Hunter  principal, Shenandoah Valley
Peg Lestina  Citizen
Jane Miller  secretary, McKelvey
Jan Misuraca  Alumni Association
Barb Osburg  teacher, North High
Andy Shanker  counselor, Central Middle
John Siemers  Asst. to Superintendent
Mark Williams  teacher, North High

Pillar Home Events Home 50th Anniversary Home